CPB: bonus voor dropouts die diploma halen

anp | Gepubliceerd op 08 februari 2006

DEN HAAG - De beste manier om voortijdig schoolverlaters weer in de klas te krijgen is een financieel extraatje. Als ze dan hun diploma behalen, moeten ze daar ook nog een bonus bij krijgen. Dat lijkt volgens het Centraal Planbureau (CPB) de oplossing om het aantal dropouts terug te dringen.

Het CPB schrijft dit in een publicatie over voortijdig schoolverlaten dat woensdag is verschenen. In 2004 stopten 64.000 jongeren voortijdig met school, evenveel als in 2003. Het CPB stelt vast dat Nederland jaarlijks 80 miljoen euro spendeert om dit getal omlaag te brengen, maar dat niet duidelijk is of dit iets oplevert.

Het CPB heeft echter wel gekeken hoe andere landen jongeren weer terug in de schoolbankjes proberen te krijgen. Vooral financiële prikkels blijken goed te werken. In Groot-Britannië krijgen zestien- tot achttienjarigen sinds kort een wekelijkse toelage als ze na de leerplicht toch onderwijs blijven volgen. Voor een diploma ontvangen ze een bonus.

Tweede Kamer

Hoewel dit niet zomaar naar Nederland vertaald kan worden, vindt het CPB wel dat er hier mee geëxperimenteerd kan worden. Een woordvoerder van staatssecretaris Rutte (Onderwijs) zegt dat het idee meegenomen zal worden in een plan voor de aanpak van voortijdig schoolverlaten dat in de loop van dit jaar naar de Tweede Kamer gaat.

Ook het toewijzen van een persoonlijke mentor aan leerlingen die uit de boot dreigen te vallen, zet volgens het CPB zoden aan de dijk. Overigens moet zo vroeg mogelijk worden begonnen met het bij de les houden van leerlingen: dit moet al gebeuren voor en in de eerste jaren van de basisschool. Voorkomen werkt ook bij voortijdig schoolverlaten beter dan genezen en kost minder geld.

Een jongere geldt als dropout als hij geen diploma op minstens mbo-2 niveau op zak heeft. Overigens relativeert het CPB het belang van deze drempel. In het algemeen geldt: hoe meer onderwijs een jongere heeft gevolgd, hoe meer kans hij heeft op een baan. Dit geldt zowel onder als boven de drempel van de startkwalificatie.

Bovendien hangt succes op de arbeidsmarkt ook samen met de richting die een scholier heeft gevolgd. Een technische opleiding geeft ook net onder de startkwalificatie een goede kans op een baan.

TerechtBezorgdeOuders